7:57 am - Pazar Ekim 4, 2015

2012 Kpss Kasım Ayı Tercihleri Boş Kontenjan ve Kadrolar

Cumartesi, 10 Kasım 2012, 16:13 | Genel | 0 Yorum | Google
yazar memur

2012 Kpss Kasım Ayı Tercihleri Boş Kontenjan ve Kadrolar

2012 Kpss Kasım Ayı Tercihleri Boş Kontenjan ve Kadrolar

Adaylar merkezi yerleştirmelerde sadece kadrolu memur kontenjanları var sanmaktadır. Oysa ki, merkezi yerleştirmeler ile iki çeşit personel alınmaktadır:
1- Kadrolu Memurluk: Bu personel 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabidir. Adaylar arasında ve halk arasında Devlet kadroları olarak bilinen istihdam türü budur.
2012 Kpss Kasım Ayı Tercihleri Boş Kontenjan ve Kadrolar 2012 Kpss Kasım Ayı Tercihleri Boş Kontenjan ve Kadrolar
Bu personel kendi hizmet sınıfında (teknik hizmetler sınıfı, sağlık hizmetleri sınıfı, genel idare hizmetleri sınıfı gibi) ve belli bir derece-kademe içinde çalışmaktadır.
2- KİT Sözleşmeli Personeli: Kamu İktisadi Teşebbüsleri’ne ilişkin 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye tabi olan personeldir. Bunlar yıllık olarak sözleşme imzalarlar ancak bir fabrikada, restaurantta, markette iş sözleşmesiyle çalışan personelin patron tarafından keyfi olarak işten çıkarılması olayının bu personelin de başına gelmesi gibi bir durum olamaz. Sözleşmeler her yıl yenilenir.
399 KİT sözleşmeli personelinde hizmet sınıfı ve derece-kademe sistemi yoktur.
Tercih kılavuzunda kadrolu memur ile KİT personeli nasıl ayırt edilir?
– Kadrolu memur kontenjanlarının “hizmet sınıfı” bölümünde TH, GİH, SH, YH gibi kısaltmalar yer alırken, 399 KİT sözleşmeli personelinin hizmet sınıfı sütunu boştur.
– Kadrolu memurların derece-kademe sistemine göre çalıştıklarını söylemiştik. Kadrolu memurların “derece sütununda” 5 ile 11 arasında rakamlar yer almaktadır. 399 KİT sözleşmeli personelin derece sütununda ise herhangi bir rakam yer almamaktadır.
Adaylarımız bu iki özel tüyo ile hangi kontenjanların memur kadrosu hangi kontenjanları KİT pozisyonu olduğunu rahatça ayırt ederek tercih yapabilirler.
KİT’ler Hakkında kısa bilgi
Kamu iktisadi teşebüsleri, devletin üretim ve iktisadi alana girerek mal ve hizmet üretmesi amacıyla kurmuş olduğu kamu tüzel kişiliğine sahip kamu kurumlarıdır. Bunlar kendi hizmet alanlarına yönelik olarak birer bakanlıkla ilişkilendirilmişlerdir.
Bu kurumlarda çalışan personel kamu görevlisidir. Statü olarak ise 399 sayılı KHK hükümlerine tabidirler. Detaylar bir sonraki yazımızda verilecektir.
Şuan Türkiye’de 18 tane KİT bulunmaktadır. PTT, TCDD, DHMİ, ,MKEK, TKİ,TEÜİAŞ, TEDAŞ, DMO, TMO bunlardan bazılarıdır.
Bazı KİT’lerin tek bir yerde teşkilatı vardır. Bazılarının ise Türkiye’nin birkaç yerinde teşkilatları bulunmakta olup, bu KİT’lerde çalışan personelin görev yeri değişikliği(tayin) imkanı mevcuttur.

Bir önceki yazımız olan Barack Obama Biyografisi Obama Kaç Yaşında ? başlıklı makalemizde Barack Obama Biyografisi Obama Kaç Yaşında ?, Barack Obama kaç yaşında? Obama kaç yaşında ve Obama hangi tarihte doğdu hakkında bilgiler verilmektedir.

2013 kasım ayı memur atamaları*2013 kasım ayı memur tercihleri*2014 kpss kontenjanları*2013 kasım ayı tercihleri*2013 kasım memur atamaları kontenjanları*2014 kpss çağrı merkezi kontenjanı*uzman erbaşlıktan ayrılanların 2013 alım kontenjanları*2013 kasım atamaları için kadrolar*ortaöğretim kpss boş kadrolar kasım*kasım ayı huzurevleri böş kadro*
Etiketler: , , , , ,

Siz de Yorum YAPIN