2:05 pm - Pazar Ekim 4, 2015

Araba Fiyatları Ne zaman Artacak 2013

Pazar, 18 Kasım 2012, 20:34 | Haber | 1 Yorum | Google
yazar memur

Araba Fiyatları Ne zaman Artacak 2013

Araba Fiyatları Ne zaman Artacak 2013

Nissan Türkiye Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu , otomotivde yılın son 3 ayının her zaman atak ayı olduğunu, uzun Kurban Bayramı tatili nedeniyle Ekim ayı biraz yavaş geçse de, Kasım ve Aralık aylarının çok daha hareketli olacağına inandığını belirtti. Sancaktaroğlu, 2012 yılında Avrupa pazarında ciddi bir daralma olduğuna, Eylül ayı verilerinin ise neredeyse 10 sene önceki rakamlara geldiğine dikkati çekti.

Araba Fiyatları Ne zaman Artacak 2013 Araba Fiyatları Ne zaman Artacak 2013

“ARALIK AYI DAHA HAREKETLİ OLACAK”

Türkiye’nin o kadar daralmadığını, Nissan Türkiye’nin satışlarının ise aşağı yukarı geçen seneki rakamlarda seyrettiğini anlatan Sancaktaroğlu, ”Türkiye pazarı için biz sene başında ‘760 bin civarında olur’ diye bir tahmin yapmıştık. Hala aynı tahminimizi sürdürüyoruz. Bugüne kadar yüzde 12’lik bir daralma var. Ama otomotivde yılın son 3 ayı her zaman atak ayıdır. Autoshow’un zamanlaması çok güzeldi. Uzun Kurban Bayramı tatili nedeniyle Ekim ayı biraz yavaş geçse de Kasım ve Aralık aylarının çok daha hareketli olacağına inanıyorum” diye konuştu.

Nissan Türkiye olarak geçen yılı 20 binin üzerinde satışla kapattıklarını, bu yıl da yine 20 bin civarında satış rakamına ulaşacaklarını aktaran Sancaktaroğlu, 2013 yılı pazar beklentilerinde ise şu anki koşullarda çok iyimser olmadıklarını ifade etti. Sancaktaroğlu, 2013 yılında pazarda biraz daralma olabileceğini söyleyerek,”Bu, dünyadaki gelişmelerle de alakalı. İkincisi, Türkiye’de ÖTV arttı. Kimse bunu fiyatlarına yansıtmadı daha. Ayrıca, ilk defa önümüzdeki sene başından itibaren model yılı yenileniyor. Bunun getirdiği bazı sarkmalar, öne çekmeler, ileri ötelemeler olacak. Dolayısıyla önümüzdeki seneye bir projeksiyon yapmak için belki ilk iki ayı görmek lazım. Ama şu an için hesaplarımız gösteriyor ki biraz daha düşük olur” öngörüsünde bulundu.

ÖTV OTOMOBİL FİYATLARINA YILBAŞINDAN SONRA YANSIYABİLİR

ÖTV ve diğer mali düzenlemelerin etkisini şu ana kadar ciddi olarak görmediklerini, çünkü bütün markaların sene sonu hedeflerine ulaşmak için birçok kampanya düzenlediğini anımsatan Sancaktaroğlu, şunları kaydetti: “Biz de ÖTV’yi almıyoruz, 0 faiz kredi seçenekleri sunuyoruz. Otomotiv firmaları bu vergi artışlarını şu anda kendi içlerinde sübvanse etmek zorunda kalıyorlar. Ama bu nereye kadar gider? Benim tahminim yılbaşından sonra yeni model yılının da gelmesiyle artık herhalde bu ilave maliyet yansıtılmaya başlanır. Ne kadar yansıtılacağını da aslında rekabet belirliyor tamamen. Türkiye çok rekabetçi bir pazar. Otomotiv Distribütörleri Derneği olarak, araştırmalarla fiyattaki artışın satışlara nasıl ters etkisi olduğunu gösterdik. Zaten çok hassas dengeler üzerinde oturan bir pazar. Alış gücü belli. O veya bu nedenle fiyatı yükselttiğiniz zaman, dolayısıyla talepte de azalma oluyor.”

ELEKTRİKLİ ARAÇ İÇİN ÖNCE ALTYAPI

Dünyada ilk seri üretim elektrikli aracın Leaf modeliyle Nissan tarafından üretildiğini vurgulayan Sancaktaroğlu, Leaf’in Amerika’da önemli satış rakamlarına ulaştığını, Avrupa’da da bazı pazarlara girdiğini dile getirdi. Sancaktaroğlu, elektrikli araçların Türkiye’de yaygınlaşıp yaygınlaşmayacağıyla ilgili olarak da,”Burada altyapı çok önemli. Bizim Leaf’i burada piyasaya sunmamız için altyapı gerekli. Altyapıdan kastım şarj istasyonları… Çünkü bu otomobillerde menzil sorunu var. 160-170 kilometrede bir bataryayı şarj etmeniz lazım, artırılmaya çalışılıyor ama şimdiki teknolojilerle maksimum o civarda. Biz çalışıyoruz ama o altyapı tamamlanmadan herhalde harekete geçmeyeceğiz. Çünkü Nissan olarak şöyle bir stratejimiz var; müşteriye aracını verdiğimizde onu sorunsuz kullanmasını da temin etmemiz lazım”şeklinde konuştu.

YENİ NİSSAN NOTE 2013’TE TÜRKİYE’DE

Sancaktaroğlu, segmentler olarak bakıldığında Nissan’ın Türkiye’de pazarın yüzde 20’sine hitap edebildiğini, kısıtlı ürün gamına rağmen başarılı sonuçlar elde ettiklerini belirtti. Nissan Türkiye’nin pazar payının geçen ay yüzde 3,7’ye ulaştığı bilgisini veren Sancaktaroğlu, Türkiye’deki tüketici beklentisi ve alışkanlıkarı profilinin yavaş yavaş Avrupa pazarının benzeri hale geldiğini ifade etti.Sancaktaroğlu, Cenevre’de konsept olarak lanse edilen MPV sınıfı modeli Yeni Nissan Note’un, gelecek yıl Avrupa lansmanını takiben Türkiye’ye geleceğini de sözlerine ekledi.

http://www.trendmobilyalar.com

Bir önceki yazımız olan 2013 Model Seat Ibiza Cupra Özellikleri ve Fiyatı başlıklı makalemizde 2013 Model Seat Ibiza Cupra Özellikleri ve Fiyatı, Seat Ibiza Cupra 2013 ve Yeni Seat Ibiza Cupra 2013 Model Özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

araba fiyatları ne zaman düşer 2013*2013 araba fiyatları*araba fiyatları ne zaman düşer*2013 araba fiyatları ne zaman düşer*sifir araba fiyatlari ne zaman duser*araç fiyatları ne zaman düşer 2013*2013 araba fiyatları ne olacak*2013 araba fiyatları ne olur*otomobil fiyatları ne zaman düşer*sıfır araba fiyatları ne zaman düşer 2013*
Etiketler: , , ,

1 response to "Araba Fiyatları Ne zaman Artacak 2013"

  1. OSMAN DEMİRPARMAK diyor ki:

    chinaautoweb . com/foreign-brands/ bu sitede arkadaşlar fiyatı 100 bin lira olan aracın üretim yeri motor üretim yeri ve fabrika siteleri bununla beraber halka ne kadar kazık attıkları aşikar olarak yazılı sizden dileğim herkes bu siteyi yaysın ve kesinlikle bu sitede bulunan araçları tercih etmesin. bana inanmazlarsa sitede bulunan firmalara zarf atsınlar araç teklifi istesinler biz bu araçtan ithal edecez ne olur bize desinler. yoksa acayip zararlı çıkarlar sanayiden çıkamazlar Allah muhafaza. birde önemli olan diğer bir husus diyorlar ki ülkemizde vergiler yüksek araç fiyatları ondan yüksek derler.oysaki almanyada veya fransada vergi oranlarını ülkemizdekinin 2 katına eş değerdir fakat devletin orada kaar politikası vardır .örneğin 5.000€’ya ülkeye maal olan bir araca son kullanıcı satışı maksimum %20 oranı geçemez yani son kullanıcı satışı vergiler ve gümrükler dahil 6000 € dur. ve belli kalite standartlarının altında araç ülkeye ithal edilemez. bu yazdığımı tam olarak anlamak için alman ticaret kanunu ve fransa dış ticaret mevzuatına bakabilirsiniz. ülkemizde yapılması gereken bu olmalıdır fabrika maliyet faturası, açıklamalı parça parça menşei şahadet belgesi istenmeli ve bununla beraber kalite standartları elden geçirilmelidir yaklaşık kaar oranları belirlenmeli ve her araç ülkeye alınmamalıdır.kazaları görüyorsunuz adamlar esp siz araç girişini yasakladı bizde ise çok pahalı arabalarda standart özellik bu sizden ricam bu yazdığımı dikkate alın. iyi geceler

Siz de Yorum YAPIN